OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

0,00 €

O vonných tyčinkách

O vonných tyčinkáchO vonných tyčinkách

Dotkneme sa vykurovadiel atyčiniek, dotkneme sa zároveň tej najstaršej histórie ľudstva.

Vonné tyčinky sú vlastne druhom kadidla.

Výroba vonných tyčiniek je posvätné umenie, starodávne umenie zdokonalované generáciami majstrov a zmieňované už vstarých védskych textoch.

Toho, že rastliny , živice a drevo kôry vydávajú zaujímavé vône pri pálení, a že pôsobia na naše zmysly a psychiku si všimli už v dávnych dobách. Vykurovanie a vydymovanie je také staré, ako používanie ohňa. Je tiež zmieňované v staroegyptských textoch, antických dielach, arabskej literatúre a tiež aj v samotnej Biblii. Veď aj jeden z troch kráľov priniesol narodenému Ježišovi ako jeden zdarov Kadidlo -je zmes vonných drevín a iných živíc, myrhy, semienok, koreňov i usušených kvetov. Kadidlo produkuje dym, niečo čo sa nedá chytiť, niečo cez čo ruka prejde, niečo akoby nehmotné. Ale napriek tomu niečo dôležité, nenahraditeľné. Kadidlo je ako symbol úcty a modlitby. Atiež priniesol ďalší zkráľov Myrhu- Myrha má mnoho liečivých vlastností. V období "Troch Kráľov", vtedy na počiatku nášho letopočtu, bola Myrha sedemkrát cennejšia než zlato. Symbolizovala  totiž zdravie.

Nie nadarmo sú vykurovadlá a vonné tyčinky nazývané,, archaickou aromaterpiou,,- Archaickou preto, že sa ich vznik datuje do doby pred miliónom rokmi a Aromaterapiou preto, lebo vôňa a účinok pôsobí na naše telo tak ako na fyzické aj astrálne.

Korene a tradičná výroba tyčiniek sa rozvíjala predovšetkým v zemi orientu- Indii, Tibete, Číne a tiež Japonsku. Výroba tyčiniek sa často prevádza v určitých predpísaných časoch. Budhistickí mnísi boli tými prvými, ktorí stvorili vonné tyčinky z rôznych živíc, bylín a bambusových triesok. Ešte dnes symbolizujú v budhistických chrámoch Božiu prítomnosť a most kvyšším svetom.

U vonných tyčiniek je však treba myslieť na to, že aj keď sú ich vône príjemné a ukľudňujúce, sú tiež závislé na osobnom vkuse. Keď pálime aromatické látky, priťahujú určitú energiu alebo silu, ktorá ovplyvňuje psychiku človeka. Odohráva sa magický proces, ktorý síce nejde vedecky dokázať, ale vieme oňom sistotou, že určite nastáva.

O vonných tyčinkách

ROZDELENIE TYČINIEK

- Indické tyčinky- India je pravlasť vonných tyčiniek. Výroba indických vonných tyčiniek vychádza z posvätných hinduistických védskych textov. V indickej tradícii je vonný dym považovaný za ,,potravu Bohov,,. Používajú sa pri náboženských obradoch, rôznych rituáloch, pri spaľovaní zosnulých, lebo veria, že vôňa sprevádza dušu človeka a tíšia žiaľ pozostalých. Indické vonné tyčinky majú asi najväčšie spektrum vôní, ktoré je často veľmi výrazné a tak sa najčastejšie používajú prevažne na prevoňanie priestorov a navodenie atmosféry pohody a kľudu. Vône tyčiniek môžu byť rôzne kvetinové, zvodné, stimulujúce, povzbudzujúce, zmyselné, exotické, afrodiziakálne,...Tiež typy tyčiniek sú rôzne čakrové, rituálne, meditačné, anjelske, povzbudzujúce atď..S našej ponuky si určite vyberiete.

- Japonské tyčinky- Výroba vonných tyčiniek je vJaponsku najvyšším umením. Tradícia vykurovania a výroba vonných tyčiniek bola po storočia pestovaná budhistickými mníchmi ,ale tiež odborníkmi na pestovanie a zušľachťovanie vôní. Tieto vonné tyčinky prebudia vaše zmysly, prečistia vám myseľ, dušu a ducha. Japonské vonné tyčinky vynikajú úžasnými vôňami a minimom dymu, sú nedráždivé, neagresívne a veľmi príjemné. A to dokonca i pre tých, ktorí vonným tyčinkám neholdujú. Japonské vonné tyčinky, to je precíznosť, čistota, harmonickosť, nadzmyselnosť a krása. Japonské vonné tyčinky nás unášajú do sveta umenia, poézie, malebnej prírody, prekrásnych záhrad a chrámov japonskej kultúry a prebúdzajú v nás prirodzený zmysel pre pokoru  a vznešenosť. S našej ponuky si určite vyberiete.

- Tibetské tyčinky- V Tibete na zdanlivo neúrodných svahoch hôr a podhoriach rastú byliny a dreviny s vysokými mediciálnymi účinkami. Vychutnajte si čistú vôňu týchto bylín, drevín a ďalších darov prírody. Byliny sú starostlivo zberané apodľa ajurvédskych starodávnych receptúr rolované do podoby vonných šnúrok alebo vonných tyčiniek. Tibetské tyčinky sú odlišné od predchádzajúcich majú hrubšiu štruktúru, väčšiu hrúbku a preto treba pre ne používať špeciálne stojančeky lebo do bežných sa nevmestia, alebo ich môžete zapichnúť do misky s ryžou alebo do misy so soľou.Tieto tyčinky vytvárajú osobitú spirituálnu atmosféru. Sú vyrábane len zprírodných surovín, bez pridania chemických látok akonzervantov.

O vonných tyčinkáchO vonných tyčinkách

VYUŽITIE VONNÝCH TYČINIEK:

- Sú posvätné a dezinfikujú vzduch.

- Vykurovanie vonnými tyčinkami nám od pradávna pomáha vstúpiť do kontaktu so silami, ktoré sú vyššie ako my- s Bohom, Anjelmi, svetelnými bytosťami a večnou múdrosťou.        Možete tiež vyskúšať špeciálne anjelske typy vonných tyčiniek.

- Vonné tyčinky zbavujú ovzdušie a prostredie mikróbov, baktérií a tiež pachov v ovzduší.

- Na meditáciu. Sotva postrehnnuteľná voňa tyčiniek nás vťahuje ďaleko odtiaľto na ,,vzdialené miesta,, a mení náš okolný svet na pestrý a zmyselný až nám to tají dych.

- Môžete použiť na zlepšenie nálady a ukľudneniu po náročnom dni.

- Na navodenie určitých pocitov a pri terapiách, masážach a liečeniach.

- Liečebné využitie majú pri čistení harmonizácii a liečení čakier, stačí zvoliť vhodné vône pre daný typ liečenej čakry. Alebo si vybrať so špeciálnych na to určených čakrových    tyčiniek.

- Na prevoňanie priestorov či už doma, v práci alebo si kúpiť aj cestovné balenia ak sa chystáte cestovať.

- Na uvoľnenie, ukľudnenie mysli, ducha a duše.

- Na odstraňovanie stresu, svalového napätia , odstránenie negatívnych emócií a pre navodenie pohody a kľudu.

- Na zvýšenie pozornosti, zbystrenie zmyslov alebo ku vstupu do hlbších stavov vedomia.

- Zhľadiska FENG SHUI použitie vonných tyčiniek patrí k základným ,,očistným prostriedkom,, všetkých priestorov ( tiež bytov, domov, budov, chrámov,..). Zosilnenie účinku zapichovanie tyčiniek do misky so soľou (soľ je taktiež silný čistič priestorov). Vonné tyčinky pohlcujú a rozptyľujú negatívne a nižšie energie. Tiež na očistu aurickej energie a k harmonizácii energií u ľudí , zvierat a tiež na očistu rôznych predmetov.

- Dokonca ,,nespavcom,, pomáhajú zaspať pri zvolení vhodných typov vonných tyčiniek. Môžeme doplniť ešte nejakú liečebnú hudbu a cítiť sa ako v ,,nebi,,. Dodržiavame pravidlá bezpečnosti!

- Na obradné a rituálne zapaľovanie (pred sochami napr. Budhov, modlami, pred svatyňami alebo posvätnými obrazmi). Tiež sa používajú pri náboženských rituáloch. Ako obeta nebesiam a vyšším bytostiam.

- Na spríjemnenie atmosféry, tiež na romantické a vášnivé chvíľky.

- Veľmi sa hodia vonné tyčinky aj k pokľudnému cvičeniu ako je Jóga, Tchaj-ťi, Čikung,   

- Pri upratovaní aj sťahovaní.

- Pri modlitbách.

- Pri prianiach trebárs za uzdravenie alebo pomoc niekomu vnúdzi, chorému, za šťastie všetkých cítiacich bytostí atď.

O vonných tyčinkáchO vonných tyčinkách

USKLADŇOVANIE TYČINIEK- Pretože sú tyčinky čiastočne tvorené aj prchavými látkami, skladujeme tyčinky na chladnom a tmavom mieste.

ZLOŽENIE VONNÝCH TYČINIEK-Tyčinka je zložená väčšinou z nosnej časti – bambusovej štiepky, alebo drievka a z aromatických rastlinných materiálov, často v kombinácii s esenciálnymi olejmi. Z rastlinných zložiek sa po rozdrvení zhotoví tuhá pasta, ktorá sa vyvaľká a do stredu sa umiestni nosič, buď drievko alebo bambusová štiepka a vonná časť sa zatočí okolo nej. Niektoré vonné tyčinky napr. tibetské a japonské vnútorný nosič nemajú a sú šúľané len z vonnej bylinnej časti. Na spevnenie sa pridáva živica alebo iná zložka. Vonné tyčinky sa vyrábajú podľa receptúr, ktoré sú zväčša uchovávané v tajnosti.

O vonných tyčinkách

Všeobecné použitie:  Vonnú tyčinku zapichnite do stojana na vonné tyčinky, alebo do zeme (napr. do kvetináča),do misky so soľou alebo obradných misiek, zapáľte ju a zhasnite oheň, aby tyčinka iba tlela. Pre zvýšenie účinku môžete dym rozvievať rukou alebo pierkom, prípadne prechádzať sa s tlejúcou tyčinkou po priestore.

ENERGIA ASILA ARÓMY VONNÝCH TYČINIEK A KADIDIEL NA URČITÉ CIELE:

Akácia- Prináša šťastie

Agát- dodáva odvahu, očista, plodnosť, rozvíjanie mediálnych schopností

Aloe- vzbudzuje vášeň, úspech v podnikaní

Ambra- zvyšuje vytrvalosť, silné afrodiziakum a talisman.

Avokádo- vnáša do srdca mier,láska a uzdravenie.

Benzoe (storax)- stabilizuje, duchovná psychická energia, očista miestnosti,úspech v obchode, hojné potomstvo a kľud.

Borievka (Jalovec)- pomáhajú akceptovať realitu, ochrana, láska, nesmrteľnosť

Bergamot- prináša silu, ochrana, blahobyt.

Borovica- prináša otvorenosť, afrodiziakum, plodnosť, očista.

Cannabis- uvoľnenie

Céder- Na vás upozozorní, ochrana, očista, plodnosť, moc a sláva.

Citrón- dodáva sebaistotu, ochrana pred negativizmom

Cist (cistus)- stimuluje pozitívne myslenie, finančný úspech, úspech v živote

Cícer- proti nude a všednosti, talisman pre priateľstvo a lásku

Cymbopogon (citrónová tráva)- mierni morálne predsudky,intelektuálna práca a meditácia

Cypriš- pomáha k víťaztvu, nesmrteľnosť, nadzmyselnosť, duchovnosť

Čokoláda- oslaďuje život, zaháňa nepríjemné myšlienky a nepriateľstvo.

Eukalyptus- uzdravuje, ochrana proti zlým duchom,úľava pri dušnosti, ukľudnenie, 

Elemi(Canarium)- robí vás odolným, , sila, dôvera

Fialka(Violka)- dodáva vitalitu, láska, sila

Galbanum- navodzuje duchovnú atmosféru a náladu,ochrana, duchovná láska

Gardénia- podporuje a chráni, láska partnerská, afrodiziakálne účinky

Hyacint- robí vás obľúbenými, ochrana, láska, šťastie

Heliotrop (otočník)- zvyšuje sklony k filozofii, jasnovidectvo, rozvíjanie ideí a intuície, na zaháňanie zlých duchov a energií

Jablko- prináša lásku, uzdravenie, zdravie

Jahoda- oslaďuje život, úspech a útecha v láske

Jazmín- uvoľňuje a zvádza, afrodiziakum, duchovná láska, šťastie, pri pôrodných bolestiach

Kadidlo (Olibanum)- ochraňuje pred negativitou a ťažkou energiou, ochrana domu

Kamélia- prináša mier, zvádzanie partnera

Klinček- dodáva energiu, silu, mužnosť

Komonica- ukľudňuje ducha, potlačuje depresie, ochraňuje, prináša kľud a lásku

Konvalinka- prináša šťastie, kľud, pokoj

Kopál- zlepšuje atmosféru, láska, radosť

Kosatec- robí človeka obľúbeným, ochrana, láska

Levanduľa- oslaďuje život

Ľalia- šťastie, intuícia,zmysel pre umenie,senzibilita a fantázie

Lotos- prináša šťastie, duchovný rozkvet, kmeditáciám, životné šťastie

Mach z dubu- ochraňuje, zmnožuje vedenie a peniaze

Mučenka (marakuja)- afrodiziakum

Magnólia- dodáva sexappeal, mužnú silu, navodzuje meditatívne schopnosti

Mandarinka- uvoľňuje nervy,kľud, veselosť, harmónia

Mandle- láska, bdelosť, peniaze, šťastie

Marhuľa- ochrana celková aj pred nepriateľmi

Mimóza- sebadôvera, prorocké sny, liečenie, afrodiziakum

Myrha- získanie mocných priateľov, duchovných pomocníkov, ochrana proti chorobám a čiernej mágii, negatívnym energiám, vhodná kmeditáciám a liečeniu

Myrta- nalaďuje k optimizmu, psychická rovnováha, láska, plodnosť

Nard (jatamansi)- priťahuje a podporuje lásku, k meditáciám

Nové korenie- posilňuje silu vôle, úspech pri štúdiu, v povolaní a v obchode, šťastie, peniaze, navýšenie energie, sila a cieľavedomosť

Orchidea- dodáva múdrosť, k meditáciám

Opium- uvoľnenie, meditácie

Pačuli- šťastie, ochrana, afrodiziakum, k meditáciám a jasnovideniu

Pelargónia (muškát)- pri depresiách a melanchólii

Pistácia-(lentyšek)- robí vás ctižiadostivým, pomáha realizovať ambície, prináša jasnovidné schopnosti

Pomarančové kvety- zvádzajú, zvodná vôňa, kľud, pokoj

Pluméria (frangipani)- obdaruje rešpektom, obdiv, láska, rešpekt.

Pyžmo- dodáva sebadôveru, ochrana, energia, sila, afrodiziakum

Rumanček(kamilka)- prináša mier, uzdravenie, dobrá nálada, šťastie, kadidlo k meditáciám a navodeniu pokojného spánku

Ruža- láska, plodnosť, otváranie a očista srdcovej čakry, afrodiziakum, uzdravenie, harmónia, predvídanie , mier používajte pri strese

Santalové drevo- dodáva silu vôle, na liečby, meditácie, ľahké afrodiziakum, jasnozrivosť

Sklerant (chmelek)- rozmnožuje peniaze

Styrax- vypudzuje, láska a mier i v rodine, na liečby, odháňanie zlých duchov

Šafrán- uvoľňuje, ochrana, zdravie, predvídanie, šťastie, plodnosť

Škorica- pomáha k dosiahnutiu úspechu, víťaziť, afrodiziakum, úspech, láska, uzdravenie

Tapsia- Ochraňuje dom, ochrana, mladistvosť

Tuberóza- omamná, afrodiziakálna, dodáva kľud a mier, ukľudňuje nervy

Vanilka- zvyšuje chápavosť, láska, šťastie, afrodiziakum

Verbena- zaháňa nočné mory, zahrieva srdce, prináša ochranu a lásku

Vetiver-

Voňatka (lemongrass)- dodáva vitalitu, silu, láska

Ylang-Ylang- dodáva sebavedomie,afrodiziakum, radosť a úspech, na liečby, ukľudňuje

Zázvor- podporuje umelecké vlohy,

Zemolez (kozí list)- zvyšuje inteligenciu, šťastie pre obchodníkov a úspech v štúdiu, šťastie, riešenie problémov

Zelený čaj-(green tea)- povzbudenie

O vonných tyčinkáchO vonných tyčinkách